Nasza ankieta

Co myślisz o handlu w niedzielę?

Czy jesteś przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele? - 29.1%
Czy jesteś za ograniczeniem czasowym np. handel do godz 11.00 - 40%
Czy jesteś za zakazem handlu w niedziele? - 30.9%
The voting for this poll has ended on: 08 Lip 2013 - 20:14

Nasi partnerzy:

Pracownicy na czas – Outsourcing Pracowniczy

Kraśnicka Izba Gospodarcza

Krakowska Kongregacja Kupiecka

pchu

rydzewski

POLECAMY:

Sandex.waw.pl

V Kongres Nowoczesnej Gospodarki

                 

 

 

 

                                                                                                                           

 

22 listopada 2017 r. w Warszawie w Warszawskim Domu Technika NOT przy ul. Tadeusza Czackiego 3/5 odbył się V Kongres Nowoczesnej Gospodarki. Na spotkanie przybyło ponad 150 osób ze świata gospodarki, nauki, polityki i kultury. Kancelarię Prezydenta RP reprezentował minister prof. dr hab. Cezary Kochalski.                                                      

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu gości, prezes Izby dr Jan Rakowski otworzył uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla wyróżniających się w pracy społecznej, na rzecz przedsiębiorczości, lokalnej społeczności i promocji polskiej sztuki, osób współpracujących z KPH OIG. Minister Cezary Kochalski   dokonał uroczystego aktu wręczenia odznaczeń państwowych. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Krzysztof Koniczek i Eugeniusz Wiszniewski- artyści plastycy z Białegostoku, oraz Wiesław Michałowski- wiceprezes KPH OIG. Brązowymi Krzyżami Zasługi zostali odznaczeni przedsiębiorcy z Kraśnickiej Izby gospodarczej - Danuta Maria Wieczorek i Kazimierz Wojcieszyn.

Podczas tej uroczystości minister Cezary Kochalskim odznaczył w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” - panią Prezes Związku Polskich Artystów i Plastyków Okręgu Mazowieckiego- Bożennę Leszczyńską. W trakcie trwania Kongresu środowisko artystów warszawskich na czele z Markiem Madejem, współpracujących z Kongregacją Przemysłowo Handlową, zorganizowało   piękną wystawę malarstwa poplenerowego i sztuki nowoczesnej. Prezentację wraz degustacją tradycyjnych polskich wędlin zaprezentowała firma rodzinna Tadeusza Sitarskiego TED – Białobrzegi k Radomia.

Zgromadzeni entuzjastycznie przyjęli wykład dr Dariusza Tarczyńskiego – psychologa biznesu, założyciela i dyrektora Instytutu Nieinwazyjnej Analizy Osobowości - Jak poprawić komunikację w firmie. Z kolei Dariusz Brzozowiec przedstawił nowe możliwości wsparcia małych firm handlowych, usługowych i produkcyjnych za pomocą polskiej Waluty Lokalnej tzw. Zielonego.

W trakcie debaty Polski handel a „Dobra Zmiana” – doszło do wymiany poglądów na temat sytuacji polskich handlowców, czy po dwóch latach nowych rządów zmieniła się ona na lepsze. Panel dyskusyjny moderowany był przez dr. inż. Jana Rakowskiego, prezesa Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. W panelu dyskusję nt. temat prowadzili przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przedsiębiorczości i patriotyzmu Ekonomicznego poseł Adam Abramowicz, Wiesław Michałowski prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej oraz Robert Wieliczko reprezentant Sieci spółdzielczej SPOŁEM - Wrocław. Zupełnie odmienne stanowiska prezentowali przedsiębiorcy, niż poseł Adam Abramowicz. W dyskusji przedsiębiorcy stwierdzili iż na dzień dzisiejszy nie zauważyli zmian na dobre.

Ich zdaniem, obciążenia prowadzenia działalności gospodarczej w handlu wzrastają, nieuczciwa konkurencja ze strony firm sieciowych wykańcza lokalny rynek. Samorządy, nawet te identyfikujące się z obecną władzą, swoimi decyzjami umacniają pozycję zagranicznych sieci kosztem lokalnego rynku, dla korzyści krótkoterminowych, a o obietnicach rządu podczas kampanii wyborczej, raczej można pomarzyć. Poseł Adam Abramowicz ripostował, opowiadając o pracach zespołu, któremu przewodniczy, o dokonaniach rządu w zakresie pomocy sektorowi MSP w postaci już przyjętych i tych projektowanych ustaw. Potwierdził prace rządu nt. zakazu handlu w niedziele. Nowy projekt przewiduje co drugą niedzielę wolną od handlu w 2018 roku, 3 wolne niedziele w miesiącu w 2019roku i wszystkie wolne niedziele od 2020r. Dochodzenie do całkowitego zakazu handlu w niedziele ma być rozłożone w czasie. Dotyczyć to ma również handlu internetowego. Poza tym rząd tworzy podstawy prawne obowiązujące od 2018 r dla działalności gospodarczej nierejestrowanej, od której nie będą pobierane żadne opłaty, do 1000zl obrotu miesięcznie. Poseł Adam Abramowicz podkreślił, że zespół pod przewodnictwem wicepremiera Gowina prowadzi prace nad obniżeniem składki ZUS dla sektora MSP, zaś Wicepremier Morawiecki nad projektem aby w całej Polsce obowiązywały przepisy takie, jak w specjalnych strefach ekonomicznych, w pełnej rozciągłości z korzystania z przywilejów i panujących w nich obowiązków. Poseł Adam Abramowicz widzi tę dobrą zmianę również w przyjaznych przepisach dla przedsiębiorców w sporach z Urzędami Skarbowymi.

Niestety, poseł Abramowicz nie widzi celowości zmiany ustawy o PIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych wydawanych z zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, twierdząc, że cały obrót tych bonów wpadnie do lidera, do firmy SODEXO.

Zdaniem dr Janusz Rakowski, iż nie chodzi o prowizję dla emitenta, lecz o obrót przedświąteczny, który zasilał małe sklepy przed świętami. Bzdury jakie krążą po korytarzach Sejmu, przez niezrozumienie sprawy, są celowo wprowadzane by tym tematem się nie zajmować. Sodexo ma prowizję od tych transakcji ( 1-2%), za obsługę emisji bonów, zaś super i hipermarkety mają obrót kosztem małych sklepów, nie posiadających terminali płatniczych.

Dzieje się to dlatego, że aby ominąć podatek od bonów towarowych, emitenci proponują firmom karty przedpłacone, które są traktowane przez Urzędy Skarbowe jako gotówka. Emisja kart płatniczych przedpłaconych dla małych emitentów jest zbyt kosztowna

Zespół posła Adama Abramowicza pracuje nad podatkiem jednolitym. Jego zdaniem uproszczenie podatku obrotowego powinno iść w kierunku 1,5 % od obrotu. Niestety nie ma on akceptacji wśród małych przedsiębiorców w sektorze handlu. A przecież zdaniem posła, wg danych statystycznych, małe firmy płacą 1,47% podatku od przychodu PIT. Handlowcy nie chcą reformy tego sytemu.

.

W sprawie, projektu ustawy o podatku jednolitym, dr Rakowski stwierdził, ze posłowie nie potrafią interpretować danych statycznych, a rzucają tylko ogólne hasła, które bardziej są na użytek tymczasowych korzyści dla nich, aniżeli przedsiębiorców. Sprawa jednolitego podatku, to sprawa całego budżetu. Pięknie to wygląda, że chcemy dać pracownikom zwiększone wynagrodzenie o 25% , kosztem mniejszych danin na rzecz ZUS, tylko czy na tym nie ucierpi przyszła emerytura ? . Po drugie, ta średnia 1,47% podatku PIT, od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, to tylko średnia wpływów podatku w stosunku do obrotu.

Warto zauważyć , że te 1,47% =

Opodatkowany wg obecnej skali zysk przedsiębiorcy

Całkowity roczny przychód netto ( bez WAT)

Natomiast w zysku przedsiębiorcy mieszczą się jego wynagrodzenie za pracę i pomagającej jemu rodziny. A więc gdybyśmy od tego zysku odjęli wynagrodzenie członków rodziny, nawet na poziomie minimum socjalnego, to okazałoby się, że w wielu przypadkach to nie będzie już 1,47 % ( a w handlu w przeważającej skali) a może tylko poniżej 0,5% . Brakuje mi w tym, projekcie konkretnych obliczeń. A mówienie, że wszyscy podniosą ceny i w krótkim czasie się to wyrówna, to wygląda to tak jak od tragedii przed atakiem tygrysa uciekają ludzie . Jedni w samochodzie, drudzy na motorze, na rowerze, a jeszcze inni uciekają sprintem. Czy wszyscy mają jednakową szansę na ocalenie?. Wg autorów projektu wystarczy podnieść ceny, w ww. przypadku wystarczy pedałować rowerem, uciekać sprintem przed atakiem tygrysa szybciej niż biegnie tygrys.

Należy stworzyć takie zabezpieczenie by duże sieci handlowe nie skorzystały z nadarzającej sytuacji, w pozbyciu się kolejnych uczestników rynku, poprzez walkę o rynek niskimi cenami. Ich na to stać. Robią to skutecznie dzisiaj, nikt im nie przeszkadza. Sprzedaż towaru poniżej ceny zakupu, a może i wytworzenia jest codziennością. Kilka sieci handlowych walcząc o rynek między sobą stosują wzajemnie nieuczciwe praktyki. Czas na wprowadzenie zmian w ustawie o nieuczciwej konkurencji. Pilnie wprowadzić zapis ścigania nieuczciwych praktyk z Urzędu.  

Po zakończeniu debaty rozpoczęła się uroczystość wręczenia nagród dla firm i produktów wyróżnionych w konkursach Instytutu Europejskiego Biznesu.

 

 

 

 

logo

KONGREGACJA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA Ogólnopolska Izba Gospodarcza
01-710 Warszawa, Włościańska 35a
tel. / fax (22) 663 63 06, kom. 607 299 557 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">

KONTO: KredytBank S.A. IV/O Warszawa 47 1500 1777 1217 7006 9610 0000

godlo